See -tti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-ttaa",
"3": "-i",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "-ttaa + -i",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Re-extracted from words like elätti and kasvatti. Thus equivalent to -ttaa + -i.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-tti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-titta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-tiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-tti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-tiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{var}}}"
},
"expansion": "{{{vAr}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "",
"14": "-{{{vAr}}}",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "",
"4": "-{{{var}}}",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-tti",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun"
},
"expansion": "-tti",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
},
{
"args": {
"1": "-",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -i (nominal)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages using catfix",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "63 26 12",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 35 15",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Forms some nouns from verbs, particularly describing people or animals that do that action."
],
"id": "en--tti-fi-suffix-kh~Y4vfg",
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-tti"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sdc",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "-tti",
"name": "head"
}
],
"lang": "Sassarese",
"lang_code": "sdc",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian links with redundant target parameters",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "67 33",
"kind": "other",
"name": "Sassarese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "62 38",
"kind": "other",
"name": "Sassarese pronouns",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"text": "ciamà (“to call”) → ciamatti (“to call yourself; to call you; to call for you”)"
}
],
"form_of": [
{
"extra": "appended to present active infinitive verb forms to derive reflexive, accusative and dative forms when the object is second singular person",
"word": "ti"
}
],
"glosses": [
"enclitic form of ti; appended to present active infinitive verb forms to derive reflexive, accusative and dative forms when the object is second singular person"
],
"id": "en--tti-sdc-pron-VvbuQF9d",
"links": [
[
"enclitic",
"enclitic"
],
[
"ti",
"ti#Sassarese"
]
],
"tags": [
"enclitic",
"form-of"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian links with redundant target parameters",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"text": "fà (“do!”) → fatti (“do (to/for yourself)!”)"
}
],
"form_of": [
{
"extra": "appended to monosyllabic second-person singular imperative forms",
"word": "ti"
}
],
"glosses": [
"enclitic form of ti; appended to monosyllabic second-person singular imperative forms"
],
"id": "en--tti-sdc-pron-peAB2cbj",
"links": [
[
"enclitic",
"enclitic"
],
[
"ti",
"ti#Sassarese"
],
[
"monosyllabic",
"monosyllabic#English"
]
],
"tags": [
"enclitic",
"form-of"
]
}
],
"word": "-tti"
}
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-ttaa",
"3": "-i",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "-ttaa + -i",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "Re-extracted from words like elätti and kasvatti. Thus equivalent to -ttaa + -i.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-tti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-titta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-tiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "-tti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-teilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-teillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "-ttinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-ttinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "-tikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-tiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-teikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-teiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "-tittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-tittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-teittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-teittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-tteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "-tteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "{{{stem}}}"
},
"expansion": "{{{stem}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{stem2}}}"
},
"expansion": "{{{stem2}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "{{{var}}}"
},
"expansion": "{{{vAr}}}",
"name": "fi-affix-linguistic-notation"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"10": "-{{{stem}}}-",
"11": "",
"12": "-{{{stem2}}}-",
"13": "",
"14": "-{{{vAr}}}",
"15": "",
"16": "{{{comp}}}",
"17": "",
"18": "{{{sup}}}",
"2": "suffixes",
"3": "",
"4": "-{{{var}}}",
"5": "",
"6": "-{{{stem}}}-",
"7": "",
"8": "-{{{stem2}}}-",
"9": "",
"cat2": "",
"f2nolink": "1",
"f3nolink": "1",
"f4nolink": "1",
"f5nolink": "1",
"f6nolink": "1",
"f7nolink": "1",
"f8nolink": "1",
"head": ""
},
"expansion": "-tti",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "noun"
},
"expansion": "-tti",
"name": "fi-suffix"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "-",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
},
{
"args": {
"1": "-",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "suffix",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish noun-forming suffixes",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish suffixes",
"Finnish terms suffixed with -i (nominal)",
"Pages using catfix",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Forms some nouns from verbs, particularly describing people or animals that do that action."
],
"tags": [
"morpheme"
]
}
],
"word": "-tti"
}
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Sassarese entries with incorrect language header",
"Sassarese lemmas",
"Sassarese pronouns"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sdc",
"2": "pronoun"
},
"expansion": "-tti",
"name": "head"
}
],
"lang": "Sassarese",
"lang_code": "sdc",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
"Italian links with redundant target parameters"
],
"examples": [
{
"text": "ciamà (“to call”) → ciamatti (“to call yourself; to call you; to call for you”)"
}
],
"form_of": [
{
"extra": "appended to present active infinitive verb forms to derive reflexive, accusative and dative forms when the object is second singular person",
"word": "ti"
}
],
"glosses": [
"enclitic form of ti; appended to present active infinitive verb forms to derive reflexive, accusative and dative forms when the object is second singular person"
],
"links": [
[
"enclitic",
"enclitic"
],
[
"ti",
"ti#Sassarese"
]
],
"tags": [
"enclitic",
"form-of"
]
},
{
"categories": [
"Italian links with redundant target parameters"
],
"examples": [
{
"text": "fà (“do!”) → fatti (“do (to/for yourself)!”)"
}
],
"form_of": [
{
"extra": "appended to monosyllabic second-person singular imperative forms",
"word": "ti"
}
],
"glosses": [
"enclitic form of ti; appended to monosyllabic second-person singular imperative forms"
],
"links": [
[
"enclitic",
"enclitic"
],
[
"ti",
"ti#Sassarese"
],
[
"monosyllabic",
"monosyllabic#English"
]
],
"tags": [
"enclitic",
"form-of"
]
}
],
"word": "-tti"
}
Download raw JSONL data for -tti meaning in All languages combined (39.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.